Różnice między deską podłogową a panelem

Różnica między deską podłogową a panelem to przede wszystkim ich budowa. Deska podłogowa w całości wykonana jest z drewna, w paneli natomiast nie znajdziemy naturalnych elementów drewnianych.

Budowa deski podłogowej:

Deska podłogowa składa się z 3 warstw, z czego środkowa i dolna są z drewna iglastego, a część dekoracyjna jest wyprodukowana z drewna liściastego pochodzenia krajowego lub egzotycznego.

Warstwy ułożone są prostopadle do siebie, co zapewnia stabilność wymiarów szerokości i długości desek podczas zmian wilgotności i temperatury.

Budowa paneli podłogowej:

Panele to przede wszystkim drewno przetworzone z prasowanych włókien drzewnych.

Stosowane w podłogach laminowanych płyty to HDF lub MDF. Panel może być również wykonany z płyty wiórowej, która jest jednak zdecydowanie mniej trwała niż HDF i MDF. Warstwę wierzchnią posadzki tworzą naprasowane warstwy papieru z żywicą zwane filmem.

Kolejne różnice między deską podłogową a panelem możemy znaleźć w cechach ich użyteczności.

Deska podłogowa, jako produkt wykonany z drewna, zachowuje wszystkie jego właściwości. Podłoga z deski drewnianej zapewnia izolację termiczną,izolację akustyczną, nie elektryzuje się ani nie przyciąga kurzu, dzięki czemu jest antyalergiczna.

Panele laminowane nie zachowują właściwości termoizolacyjnych drewna i nie mają zdolności regulacji mikroklimatu otoczenia. Brak izolacji akustycznej. Aby uniknąć elektryzowania się podłogi należy stosować antystatyczne środki pielęgnacyjne. Nie wszystkie panele są antyalergiczne.

 

Walory estetyczne

Wygląd to jedna z z najważniejszych różnic między deską podłogową a panelem.

Nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwego drewna. Na rynku podług drewnianych dostępna jest szeroka gama desek z drewna europejskiego i egzotycznego. Każda deska drewniana ma niepowtarzalne usłojenie i naturalną barwę. Dostępne są nie tylko podłogi lakierowane, ale również pokryte olejem, który sprawia, że posadzka wygląda bardzo naturalnie.

Pokrycie paneli umożliwia imitację nie tylko dowolnego gatunku drewna, ale również terakoty czy kamienia. Różnorodność wzorów jest w tym przypadku nieograniczona. Jednak nigdy nie będzie to prawdzie drewno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>